Istoria limbilor moderne in ASE. O perspectiva centenara

Autori: Mariana Nicolae, Mara Magda Maftei (editori)

Anul aparitiei: 2013

ISBN: 978-606-505-634-3

Format: 20/21 cm

Numar pagini: 168

0,00 lei In stoc: NU
Livrare prin Posta Romana

Aceasta carte isi propune sa fie oarecum diferita de celelalte de acest gen. De ce? Pentru ca la prima vedere, aceasta carte este un volum aniversar care se opreste in mod traditional la momentele de succes si cele placute ale segmentelor de existenta pe care ne-am propus sa vi le prezentam. Noi insa incercam sa va prezentam o monografie a domeniului limbii moderne aplicate in economie si afaceri in universitatea ASE - de la inceputurile din 1913 pana in prezent. Veti afla parcurgand volumul despre realizari, dar si despre neimpliniri, despre bucurii, dar si despre momente dificile si veti putea reconstitui dumneavoastra, cititorii, dincolo de cuvintele si imaginile pe care autorii s-au straduit sa le adune in aceasta carte, cum arata viata universitara in timpuri despre care inca nu putem vorbi liber si detasat pentru ca ranile au crusta foarte fragila sau chiar, uneori, sangereaza. Chiar si asa, viata institutionala a existat, domeniul a supravietuit pentru ca au fost in permanenta oameni care s-au gandit nu la confortul si siguranta personala, ci la binele studentilor nostri si al profesiei cand ea inca nu era considerata ca atare. De ce este aceasta carte diferita? Pentru ca, strict metodologic, este un amalgam de abordari, de la introspectie si recurgere la documente personale, la naratiunea critica, de la studii cantitative la abordari calitative, de la documentare si cercetare in arhiva, la interviu si, adesea, la sondarea memoriei colective prin exercitii de tip brainstorming sau focus group. De ce este aceasta carte diferita? Pentru ca, spre deosebire de majoritatea lucrarilor academice, acest volum in ultimul capitol, renunta la primatul textului si va prezinta imagini comentate ale istoriei recente a domeniului in incercarea de a elibera textul academic romanesc din inchistarea formala in care s-a autoexilat si de a-l reda cititorului educat si avizat, interesat primordial de informatie si nu de interpretari mai mult sau mai putin „neutre“.

Produse asemanatoare