Modalitati de distributie a cartilor si a revistelor stiintifice in tara si strainatate

Editura ASE contribuie la diseminarea rezultatelor cercetarii stiintifice din universitatea noastra pe canale multiple.

Cartile publicate sunt oferite spre vanzare studentilor, dar si tuturor celor interesati dupa cum urmeaza:

• prin intermediul librariei proprii, amplasate stradal in Calea Dorobantilor nr. 15-17, la intrarea in cladirea „Virgil Madgearu” a universitatii;
  • prin intermediul librariei online, incluse in site-ul Editurii ASE, cartile pot fi comandate atat de clientii din tara, cat si de cei din strainatate;
  • cu ocazia targurilor si saloanelor de carte la care Editura ASE participa.

Este importanta prezenta cartilor in biblioteci, acest lucru realizandu-se pe urmatoarele cai:

• prin predarea Depozitului legal depus, conform Legii nr. 111/1995, la Biblioteca Nationala a Romaniei si la Biblioteca Metropolitana Bucuresti;
  • prin respectarea unui protocol de colaborare intre Biblioteca ASE si Biblioteca Centrala Universitara „Carol I”, conform caruia oferim, in vederea includerii in colectiile bibliotecii, 2 exemplare din fiecare carte aparuta si 1 exemplar din revistele stiintifice si volumele conferintelor;
  • prin schimbul interbibliotecar  pe care Biblioteca ASE il desfasoara cu biblioteci partenere din tara si strainatate (de exemplu: bibliotecile Universitatii „Lucian Blaga” din Sibiu, a Universitatii „Valahia” din Targoviste, a Universitatii din Pitesti, a Universitatii de Petrol si Gaze din Ploiesti, a Universitatii „Politehnica” si a Universitatii „Nicolae Titulescu” din Bucuresti, a Academiei de Studii Economice din Moldova, a Universitatii de Stat din Moldova, a Universitatii Tehnice a Moldovei, BCU Timisoara, BCU Cluj, Biblioteca Congresului SUA s.a.).

Revistele editate sunt indexate in baze de date internationale, fapt ce le asigura vizibilitatea catre toti cei interesati. Pentru revistele care apar si in format tiparit oferim abonamente atat pentru biblioteci, cat si pentru persoanele interesate din tara si din strainatate.