Economic Computation and Economic Cybernetics Studies and Research

ISSN: ISSN online: 1842–3264; ISSN print: 0424–267 X

continua

Revista Economic Computation and Economic Cybernetics Studies and Research  editata de Academia de Studii Economice din Bucuresti, a aparut fara intrerupere inca din anul 1966 exclusiv in limba engleza. Revista are in prezent o frecventa de 4 numere pe an si se situeaza printre cele mai importante si de traditie publicatii stiintifice din Romania, fiind printre putinele reviste stiintifice romanesti din domeniul economic care s-au bucurat de larga recunoastere internationala inca din anul 1966 si care, timp de 55 de ani, a avut ca scop promovarea metodelor si tehnicilor cantitative aplicate in economie, utilizarea modelelor matematice, a metodelor si tehnicilor statistico-matematice avansate, in scopul optimizarii si simularii proceselor economice, fundamentarii deciziilor din domeniul economico-financiar, fundamentarii politicilor macroeconomice optimale, modelarii echilibrelor macroeconomice si demografice.

Revista este editata atat in format print, cat si in format online (cu acces liber); formatul online se poate consulta la adresa www.ecocyb.ase.ro. Revista „Economic Computation and Economic Cybernetics Studies and Research” a fost recunoscuta la nivel ISI Thomson Reuters din anul 2007, incepand cu numarul 1/2007, fiind cotata si indexata in Science Citation Index Expanded; Social Scinces Citation Index; Social Scisearch; Journal Citation Reports/Social Sciences Edition.

In decursul timpului, printre membrii colegiului de redactie si printre autorii de articole publicate in revista noastra s-au numarat personalitati remarcabile ale stiintei romanesti, cum ar fi: acad. prof. dr. Lucian Albu, acad. prof. dr. Gheorghe Zaman, acad. prof. dr. Gheorghe Paun, acad. prof. dr. Ion Cuculescu, acad. prof. dr. Constantin Balaceanu-Stolnici, prof. dr. Octavian Stanasila, prof. dr. Mircea Petrescu, prof. dr. Ion Vaduva, prof. dr. Moisa Altar, prof. dr. Ion Gh. Rosca, prof. dr. Gheorghe Boldur, prof. dr. Ioan Talpos, precum si multe personalitati stiintifice de la universitati din strainatate, cum ar fi: prof. dr. Regis Bourbonnais (Franta), prof. dr. L. Hyalmarsson (Suedia), prof. dr. Finn R. Forsund (Suedia), prof. dr.  Maurice Yolles (Anglia), prof. dr. Gilbert Saporta (Franta), prof. dr. John Rose (Anglia), prof. dr. C.V. Negoita (SUA), prof. dr. Gabriel Burstein (SUA), prof. dr. Robert Vallé (Franta) , prof.dr.  E. K. Zavadskas, (Lituania) s.a.