Carte

ISBN: 978-606-34-0145-9

Pret: 30.80 Lei

In stoc: Da

Le Precis de syntaxe du francais contemporain a usage economique se adreseazǎ studentilor Facultǎtii de Limbi Moderne Aplicate. Aceastǎ carte se doreste a fi un instrument de lucru la indemana  studentilor al caror nivel de limbǎ francezǎ este mediu si care doresc sǎ-si perfectioneze cunostintele de limba franceza.

Prima parte a lucrarii prezintǎ sintaxa limbii franceze intr-o perspectiva care faciliteaza  intelegerea raporturilor dintre propozitii si care isi propune sa demonstreze mobilitatea mecanismelor de functionare a limbii.

A doua parte este alcatuita dintr-un corpus de texte alese din varii domenii economice al caror scop este sǎ imbogateasca lexicul de specialitate al studentilor. Capitolul al treilea cuprinde o scurta sinteza gramaticala, iar al patrulea capitol prezinta un mic glosar de termeni de specialitate economica.